AMAZON&TÜRKİYE

Bilindiği üzere Amazon şirketi dünyanın hemen her yerinde ismi bilinen ve hizmet veren bir online markettir. Amazonda insanlar ihtiyacı olanı bulabildiği gibi satışta yapabiliyorlar. Türkiye de de oldukça müşterisi olan Amazon kullanıcıları alışveriş yaptıklarında, ürünlerin ellerine ulaşması oldukça zaman alıyordu ta ki Amazon Türkiye açılana kadar. Artık  Amazon Türkiye de de hizmet vermeye başladı.

Artık alışveriş yapmak hem daha stressiz hem de müşteriler eskisi kadar beklemek zorunda değiller. Bütün bunların yanında artık Amazonda satış yapmak isteyenler içinde büyük bir fırsat yakalamış oluyorlar .

NEDEN AMAZONDA SATIŞ YAPMALIYIZ?

Amazon, günümüzde hemen hemen her alanda her konuda satış yapan ve ismini dünyaca duyurmuş olan bir şirket olduğundan ve sunduğu hizmetlerden ötürü E-ticaret konusunda şu an eline su dökebilecek başka bir alternatifi bulunmuyor. Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz üzere artık ülke ekonomilerinde E-ticaretin hatırı sayılır bir yeri var.

Amazon; kargo, depolama ve hem yurt içinde hem yurt dışında yüzbinlerce müşterisi olan bir şirket olması bakımından burada faaliyet göstermek oldukça mantıklı olacaktır. Üstelik bu işe biraz kafa yorup, planlı çalışarak çok paralar kazanabilir hatta ve hatta yan bir kazanç olmaktan çıkıp asıl işiniz haline de gelebilir.

AMAZONDA SATIŞ YAPMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Amazon, satıcıların ürünlerini son kullanıcılara ulaştırabileceği, trafiği yüksek mecralardan en büyüğü dersek diğerlerine haksızlık etmiş olmayız. Ancak Amazonda satış yapmaya başlamadan önce kendimize bir yol haritası, strateji belirlemekte fayda var. Kısaca sizlere satış stratejinizi oluşturacak birkaç önemli husustan bahsedeyim..

1-) Hedef Pazarın Belirlenmesi

Amazon’da ürün listeleyerek satış yapacağınız ülke ya da ülkeleri belirlemenizde fayda var. Nitekim, Amazon’un global anlamda satıcılar için avantaj sağlamasının yanı sıra fırsat maliyeti olarak görülebileceği durumlarda olabilir. Bu nedenle, ürün satacağınız pazardaki Amazonun satıcılara sağladığı hizmetleri araştırmanızda fayda var.

2-) Ürünün Karlılığı

Öncelik olarak satış yapmak istediğiniz ürünün Amazonda satılabilir ve karlı olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

3-) Rekabet

Satmayı planladığınız ürünün/ürünlerin Amazon içerisindeki rekabet derinliğini detaylı bir şekilde analiz etmenizde fayda var.

4-) Ürün listelemesi

Ürünlerinizi Amazon mağazanıza yüklerken aşağıdaki 3 konuya dikkat etmelisiniz.

A-) Yazılı İçerik B-) Görsel İçerik C-) Arama Terimleri

Ürünleri listelerken anlaşılabilir olması bakımından net ve bilgi vermeye yönelik olmasına önem göstermelisiniz.
5-) Müşteri İlişkileri ve Satış Sonrası Hizmet/Destek

Amazon’u müşteri tarafında değerli kılan önemli faktörlerden birinin de müşteri memnuniyeti olduğundan dolayı, müşterilerle satış sonrası gerek yorumları gerekse destek almaları durumunda ilgili ve yardımcı olamaya yönelik tavır takınmak da önemli bir husustur.

6-) Amazon İçi Reklam Araçları

Bu reklamlar, Amazon içinde satıcılara sağlanan hizmetlerden biridir. Amazon’da ürünlerinizin reklamını yapabilmeniz için “seller account” ya da “vendor account” ınızın olması gerekmektedir. Ürününüze, bütçenize ve satış stratejinize en uygun reklam modellerini seçmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s