YENİ BİR GÜÇ”YAPAY ZEKA”

Yıllarca filmlere, kitaplara konu olan o insansı robotlaşma artık günümüzde hayalden öteye geçip, bu alanda bir çok adımlar atılan yeni bir güç simgelemeye başladı bile.Daha uzun yıllar boyuncada adından sıkça söz ettireceği kesin öyle ki artık devletlerin de bu alanlarda adımlar attığını görebiliyoruz.

O zaman nedir bu “Yapay zeka”? Yapay zeka, hiçbir canlı organizma içeriği olmayan, cansız araçlarla meydana getirilen, insansı davranışlar sergileyebilen makineler tanımı yapılabilir. Bizler aslında buna kısaca “Robot” diyoruz.

Yapay zeka fikri ilk olarak  “Mathison Turing” tarafından makinelerde düşünme yetisine sahipler mi ? Düşüncesiyle ortaya atılmıştı.Günümüzde hemen herkesin kullandığı yapay zeka ürünleri olan telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, televizyonlar, ve daha daha niceleri var. Hal böyleyken, insanlar bu teknolojiyle bu kadar çok iç içe yaşarken de elbette bu kadarıyla sınırlı kalmayacağı da çok açık bir konu ve ayrıca günümüzde Facebook ve Google gibi şirketler yapay zeka konusunda liderlik eden şirketlerden bir kaçı.

Elbette unutmamak gerekir ki bütün bunların yapılıyor olmasının da sebebi yine insandır, çünkü bütün bunların mucidi insandır. Bu sebepten ötürüde yapay zeka ile birlikte bilgisayar bilimcileri de aranan elamanlar olacaktır. Uzun yıllar boyunca da bu alanda istihdam edileceği çok açıktır, böyle bir tutkunuz heyecanınız varsa bu alanda da iş veya işler bulabileceğinizi de unutmayın.

Yapay zekanın ilk ortaya atılmasından bu yana sıkça tartışma konusu; İnsanlık için bir tehlike mi yoksa değil mi ? sorusu olmuştur. Öyle ki tehlikeli diyende çok, tehlikeli görenleri saçma bulan da ama yapay zekanın tehlikeli olduğunu söyleyen çok önemli bilim insanları da var bunların başında :
Stephen Hawking ” ve “Elon Musk” gelmekte. Gelin şimdi de bu iki bilim insanının ve daha nicelerinin yapay zeka hakkında söyledikleri bir kaç söze bakalım:

Yapay zekalı makineler insan ırkının sonunu getirebilir. “Stephen Hawking” 

2029 yılının,yapay zekanın Turing testini geçeceği ve insan zekasına ulaşacağı yıl olduğunu düşünüyorum.2045’i ise,etkileyici zekamızı yarattığımız zeka ile birleştirip bir milyar kat arttıracağımız ‘Tekilliğin’ yılı olarak görüyorum. “Ray Kurzweil “

30 yıl sonra,Time dergisinin kapağında göreceğimiz ‘yılıın en iyi Ceo’su muhtemelen bir Robot olacak. “Jack ma”


Yapay zekada lider olan ülke dünyanın hakimi olacak. “Vladimir Putin”


Yapay zeka ya insanlığın basına gelen en iyi şey ya da en kötü şey olacak. “Stephen Hawking”

Geç olmadan yapay zekayı düzenleyin. “Elon Musk” 


Yapay zeka insan medeniyetinin varlığına karşı temel risk taşıyor. “Elon Musk”

Yapay zeka neden tıkanma noktasına geldi?Nedeni açık:Zeka,üstesinden gelinmesi son derece zor bir problem olduğunu kanıtlamıştır. “David Eagleman”

Her ne kadar yapay zeka hakkında onlarca söylenmiş söz, fikir, ihtimal de olsa gerçek şu ki günümüzde yaşarken pek çok başvurduğumuz yapay zeka ürünleri kullanıyoruz.Bunlar; Dinleme ve İzleme Öneri Robotları (Spotify ve Netflix)
Sohbet Botları, Akıllı Arabalar, Oyunlar

Bütün bunların yanın merakla bekleyerek hep beraber neler olacağını göreceğiz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s